Storitve

Specialno pedagoška diagnostika

Najpogostejše težave s katerimi se srečujem pri delu z otroki so specifične učne težave pri branju, pisanju in računanju. Težave pri branju in pisanju – DISLEKSIJA, DISGRAFIJA, DISORTOGRAFIJA – so pri populaciji šolskih otrok zelo pogoste in predvsem v prvi in drugi triadi otroka zelo ovirajo pri napredovanju in povzročajo odpor do branja in učenja. Večkrat se pridružijo še težave na področju pozornosti in koncentracije ter aktivnosti in znižujejo zmožnost osredotočanja na šolsko delo.

Specialno pedagoško diagnostično ocenjevanje je osnova za nadaljnje delo z otrokom in svetovanje staršem. Uvodni del prvega srečanja je vedno pogovor s starši, v katerem vas povprašam o otrokovih aktualnih težavah, o otrokovem razvoju, o predšolskem obdobju in o dosedanjem šolanju. Zanima me tudi način preživljanje prostega časa otroka, njegovi interesi in zanimanja, razvoj gibalnih spretnostih in govora, upoštevanje vzgojnih pravil in učne navade.

Pri diagnostičnem ocenjevanju je otrok sam, brez prisotnosti staršev. Potrebna so  dva do tri srečanja. Kot specialna pedagoginja pri delu uporabljam različne formalne in neformalne diagnostične preizkuse, zelo pomembno pa je tudi opazovanje otroka in pogovor z njim. Pregledam otrokove funkcionalne sposobnosti kot so zaznavanje, stranskost telesa, orientacija v prostoru in času, pomnjenje, zmožnost osredotočanja pozornosti ter temeljne šolske spretnosti kot so branje, pisanje in računanje. Zanimajo me tudi otrokovi šolski zvezki, zato želim, da jih prinesete s seboj.

Na podlagi diagnostičnega ocenjevanja, pogovora in opazovanja lahko na željo staršev pripravim specialno pedagoško poročilo, v katerem zapišem ugotovitve pregleda in vsa opažanja, svoje mnenje o prevladujoči vrsti težav ter zapišem priporočila za delo z otrokom domačem in v šolskem okolju.

g0093c9a969d988baf52c25a8db33a55a906d42771841ef87a3728ae583c711e2bfdbc2549ccf6d73ceaf41b477263df5e4a89b778cac8fd46a2a6a3257568e9d_1280-1866497.jpg

Specialno pedagoška pomoč otrokom

Nekateri otroci osvajajo branje nekoliko počasneje, težje si tudi zapomnijo črke in jih razlikujejo. Težavo imajo s spajanjem glasov v zloge in zlogov v besede. Branje je lahko zatikajoče in imajo več težav pri osvajanju tehnike branja kot njihovi vrstniki.

Pri tovrstnih težavah lahko pomagam otrokom in svetujem staršem, kako naj potekajo vaje branja v domačem okolju. Pogosto se izkaže, da ima otrok težave na fonološkem področju, to je pri prepoznavanju glasov v besedah in pri manipulaciji z njimi. V tem primeru svetujem staršem, kako lahko na igriv način pomagajo otroku izboljšati to področje, ki je ključno pri osvajanju veščin branja in pisanja.

V primeru ugotovljenih specifičnih odstopanj pri branju in pisanju oziroma  pri ugotovljeni DISLEKSIJI  z bralnimi vajami pomagam otroku izboljšati branje in staršem predstavim potek bralnih treningov. Tudi težave pri pisanju se lahko z vztrajnim delom in vadbo do določene mere izboljšajo. Če ima otrok težava pri matematiki, poiščemo načine in poti, ki mu lahko pomagajo pri osvajanju matematičnega znanja. Branje je del vsakega učenja, zato je neizogibno, da se pri obravnavi dotaknemo načinov učenja in nasploh organizacije šolskega dela.

Z otrokom in starši se pogovorimo, kakšne načine uporabljajo in kako bi lahko te načine tudi dopolnili in izboljšali. Skupaj poiščemo strategije, ki posameznemu otroku najbolj ustrezajo.

Individualna pomoč je namenjena otrokom na prehodu iz vrtca v šolo in v prvi in drugi triadi šolanja, ki imajo učne težave, težave pri branju, so nemirni in imajo težave s pozornostjo ali  se ne znajo samostojno učiti.

Svetovanje staršem

Svetovanje je sicer del specialno pedagoške obravnave otroka in poteka sproti.

Včasih pa bi starši radi prišli le po nasvet brez prisotnosti otroka. Morda imate starši željo, da bi se z nekom pogovorili glede vašega otroka, morebitnih težav, ki jih pri njem opažate, glede vzgojnih pristopov, organizacije dela v domačem okolju ali razvijanja učnih navad pri otroku.

Morda so vam v šoli ali vrtcu svetovali uvedbo postopka usmerjanja pri Zavodu za šolstvo, pa ne veste, kako to poteka, kaj to pomeni za otroka in se vam ob tem poraja veliko vprašanj, pomislekov ali dvomov. Tudi v tem primeru se lahko pogovorimo in vam poskušam odgovoriti na vaša vprašanja.

pexels-photo-8612990-8612990.jpg

STOPITE V
KONTAKT Z MANO

Se vi in vaš otrok srečujete s težavi pri učenju? Imate vprašanja in potrebujete pomoč? Spoznajmo se.